Det Pony Express National Historic Trail er en United States National Historic Trail til minde om mailservicen via Det gamle vest, mellem St. Joseph, Missouri og San Francisco, Californien, fra 3. april 1860 til oktober 1861. Det var en forbløffende kendsgerning, at et brev kunne leveres på tværs af den 1.800 mil lange sti på kun 10 dage.
Forstå
Det blev etableret i 1859 som Leavenworth og Pike's Peak Express Company fra 1859. I 1860 blev virksomheden Central Overland California og Pikes Peak Express Company, grundlagt af William H. Russell, Alexander Majors og William B. Waddell. Så hurtigt som en ung rytter sprang et spor over halvdelen af kontinentet, erstattede teknologien vejen for en hesterytter. Telegrafen var i stand til at gøre det samme, hurtigere og billigere. Og i 1869 gjorde en transkontinental jernbane det muligt at sende varer af enhver vægt på en hurtig måde.
Rejse langs Pony Express National Historic Trail gøres stort set for den historiske forståelse af fortiden; der er dog mange grunde til, at du skal besøge stien. Først er det naturligvis læringen af Pony Express. For det andet er de parallelle historier om Oregon Trail, California Trail og Mormon Trail. Endelig tager dine rejser dig langs nogle af de mest betagende landskaber i USA. Denne rejseplan fokuserer på Pony Express, men vil tage tangenter, når det er nødvendigt.
Forberede
Først og fremmest skal du få kort. Det moderne Interstate-system tager dig ikke ad stierne; Interstate er designet til hastighed og effektivitet, men Pony Express-stien blev designet til en anden type effektivitet. Denne effektivitet var baseret på - ikke genskab - hjulet.
Som tidligere nævnt går tre stier i samme generelle retning som Pony Express, og Pony Express udnyttede etablerede ruter for at holde udgifterne lave.
Mens du rejser væk fra motorvejen, skal du holde dig fast ved dig. Det værste, der kan ske langs størstedelen af stien, drejes rundt og bliver nødt til at spore tilbage for at komme tilbage den rigtige vej.
Hop ind
Køre
Denne rejseplan diskuterer en rejsevej fra Missouri til Californien. Den mest logiske rute begynder i Missouri og rejser mod vest.
Destinationer
Monumenter, markører, museer og historiske bygninger findes langs stien.
Missouri
- 1 National Frontier Trails Museum, 318 Vestlige Stillehav, uafhængighed, ☏ 1 816 325-7575. Selvom dette ikke er direkte på sporet, er dette et godt sted at besøge for at få perspektiv på det historiske landskab, hvis du starter din rejse rundt i Kansas City-området.
Missouri er kendt for et par amerikanske præsidenter. Mens du er her Uafhængighed, kan du se præsident Harry S. Trumans hjem.
Saint Joseph
- 2 Pony Express Museum, 914 Penn St, St. Joseph, ☏ 1 816-279-5059, momsfri: 1-800-530-5930, fax: 1 816-233-9370. Mar-Nov: M-Sa 09: 00-17: 00, sø 11: 00-16: 00; Dec-feb: M-Sa 09: 00-16: 00, sø 11: 00-16: 00. Pony Express Museum er et transportmuseum i Saint Joseph, Missouri, der dokumenterer historien om Pony Express, den første hurtige postlinje over det nordamerikanske kontinent fra Missouri-floden til Stillehavskysten. Voksen $ 6, senior $ 5, studerende $ 3, under 6 gratis.
- 3 Patee House.
Kansas
Iowa
Nebraska
- 5 Rock Creek Station, Fairbury.
- 6 California Hill, Brule.
- 7 Ash Hollow State Park, Lewellen.
- 8 Scotts Bluff National Monument/ Mitchell Pass, Gering.
- 9 Chimney Rock National Historic Site, Bridgeport, momsfri: 1 308-586-2581. Dagligt kl. 9-17. Voksne $ 3, NPS Pass-kortholdere $ 2, børn gratis.
Colorado
Wyoming
- 10 Fort Laramie NHS / Bedlam Ruts, Fort Laramie.
- 11 Tilmeld Cliff & Sand Point Station, Guernsey.
- Avenue of Rocks, på Poison Spider Road vest for Casper.
- 12 Uafhængighedsrock, på Sweetwater-floden.
- Devils Gate, på Sweetwater-floden. En kort vandretur.
- Sydpas, South Pass nær South Pass. En kort vandretur.
- Little Emigration Canyon. Little Emigration Canyon: Mormon Flat til Big Mountain, 4,5 miles 4x4 og Horse Access (omfattende storsegmenter).
- Oregon Trail Road. Oregon Trail Road: Mills, WY til WYO-220 lige nord for Independence Rock, 41,5 miles (Long Hike (adgang til omfattende trail segmenter))
- South Pass-segment. South Pass Segment: Independence Rock til Parting of the Ways, 125 miles (Long Hike (adgang til omfattende trail segmenter)); Afsked af veje: slutningen af South Pass-segmentet
- Fort Bridger til Muddy Creek. Fort Bridger til Muddy Creek: ca. 14 miles (Long Hike (adgang til omfattende storsegmenter))
- 13 National Historic Trails Interpretive Center, Casper.
Utah
- BLM Backcountry Byway. Fra Fairfield til Ibapah: 133 miles (Long Hike (adgang til omfattende trail segmenter))
- 14 Camp Floyd State Park Museum.
Nevada
- 15 Fort Churchill State Historic Park, Silver Springs. Fortet beskyttede tidlige bosættere og Pony Express mail kører og er nu vedligeholdt i en tilstand af arresteret forfald.
Californien
- 16 B. F. Hastings-bygningen (Pony Express Terminus), 1006 2nd St, Sacramento. Var det vestlige endepunkt for Pony Express. Bygningen er et nationalt historisk vartegn og indeholder nu byens besøgscenter.
- Besøgscenter, 1002 2. St., ☏ 1 916-808-7644. Fantastisk udgangspunkt for udflugter i hele Sacramento-regionen. ledig.